Drukarki fiskalne ułatwiają pracę, ale wymagają stosownej obsługi

Drukarki fiskalne
Drukarki fiskalne

Obecnie fiskalizacja zaczyna dotykać już coraz większą grupę firm. Wszystko z powodu zmiany przepisów jaka miała miejsce w ostatnich tygodniach. Od 2015 roku obowiązek posiadania kasy fiskalnej będzie ciążył na dużo większej licznie firm niż do tej pory. W chwili obecnej próg rocznego dochodu, powyżej którego potrzebna jest w firmie kasa, wynosi 40 tysięcy złotych. Już wkrótce zostanie on jednak obniżony aż o połowę, czyli do wielkości 20 tysięcy złotych. Oznacza to nie mnie, nie więcej jak tyle, że praktycznie każda firma będzie miała kasę bo przecież ta kwota to absolutne minimum jakie pozwala firmie utrzymać się na rynku. Już teraz czas pomyśleć o odpowiednich urządzeniach.Najprostsze kasy fiskalne, nawet te bardzo tanie, są oczywiście wyposażone we własną drukarkę paragonów czy faktur. Nie trzeba teoretycznie nic do niej kupować, ale z drugiej strony małe firmy często stosują nieco inne rozwiązanie. Można bowiem wykorzystać swój komputer do zrobienia z niego kasy. Oprogramowanie do wirtualizacji kasy jest stosunkowo niedrogie. Potrzebne nam będą oczywiście jeszcze drukarki fiskalne, które wydrukują paragony. Według prawa paragonów nie możemy drukować pierwszą lepszą drukarką.

Drukarki fiskalne muszą spełniać pewne założenia ustawodawcy i gwarantować, że nie da się nic kombinować przy paragonach, aby oszukać Urząd Skarbowy. Czy tego chcemy czy nie to będziemy musieli kupić takie urządzenie, które posiada odpowiednie atesty i jednocześnie także plombę gwarancyjną. Kiedy już kupujemy taką drukarkę to nie warto kierować się tylko niską ceną.

Bardzo tanie Drukarki fiskalne niestety, ale wykonane są z podzespołów niskiej jakości, które często się psują. Co dziwne części zamienne do tanich drukarek często są droższe niż te do urządzeń wysokiej klasy. Jest to kolejny wyznacznik, który powoduje, że nie warto inwestować w takie kasy. Czasem dobrym rozwiązaniem mogą być także drukarki bezprzewodowe. Przydają się one w nieco większych sklepach, gdyż dzięki temu nie jesteśmy „uwiązani” do naszej kasy, a więc praca na pewno jest ułatwiona dzięki temu.